Strona główna Archiwum Rok 2023 Polish Open Ostróda 2023

Polish Open

Ostróda 15.04.2023
W minioną sobotę odbył się prestiżowy, międzynarodowy turniej Polish Open w Ostródzie z udziałem prawie 700 zawodników, którzy przez cały dzień rywalizowali na sześciu matach. Mogliśmy zobaczyć zawodników z Polski, Ukrainy, Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech a nawet jednego zawodnika z Japonii. 20-21.05.2023 odbędą się Mistrzostwa Europy Kyokushin IKO we Wrocławiu. W związku z tym do Ostródy zjechali najlepsi zawodnicy starający się o zdobycie kwalifikacji na ME i w celu sprawdzenia swojej aktualnej formy.
Malborski Klub Kyokushin Karate reprezentowała bardzo silna 44-osobowa grupa . Pierwszy raz w tak poważnym turnieju wystartowali w kategorii kata i kumite nasi najmłodsi zawodnicy. I to oni sprawili największą niespodziankę. Klub nasz zajął bardzo dobre 11 miejsce w klasyfikacji drużynowej w zestawieniu ponad 50 klubów z Polski i z zagranicy. Łącznie zdobyliśmy 2 złote, 2 srebrne i aż 11 brązowych medali.
Największym odkryciem turnieju w naszej reprezentacji został młody Franciszek Mogiłka , który zdecydowanie wygrał konkurencje kata chłopców w wieku 6-7 lat . Franek zdobył 22,3 pkt. a następny zawodnik uzyskał wynik 20,7 . Różnica więc ogromna bo na takich turniejach o miejscach często decyduje 0,1 pkt. Jeszcze większą niespodzianką był start Franka w kumite w gronie aż 18 rówieśników. W pierwszej walce zawodnik z Malborka pokonał Miłosza Borkowskiego z Olsztyn a w drugiej rundzie pokonał Amara Neziri z Austrii. Niestety Franek w półfinale przegrał nieznacznie z Kajetanem Szlachetką z Myślenic i ostatecznie zajął bardzo dobre 3 miejsce.
W kata w bardzo wyrównanym gronie medalistów Mistrzostw Polski i Europy poradzili sobie nasi seniorzy. Miłosz Wolak zajął 3 miejsce a Marcin Kondra w finale zajął 5 lokatę. W szóstkach finałowych dodatkowo znaleźli się; Adam Hennig w kategorii kata 6-7 lat był czwarty. W juniorkach Zofia Bukowska zajęła 5 miejsce a Kinga Zawada 6 .
Zdecydowanie lepiej poszło zawodnikom MKKK w kumite. Niespodziewanie Konrad Ostanówka w kategorii 10-11 lat + 52 kg zajął pierwsze miejsce wygrywając w finale z Maksymilianem Szewczykiem z Olsztyna. Srebrne medale zdobyli: Natan Komasara 8-9 lat – 25 kg oraz debiutujący Mateusz Rudzki ( sekcja Sztum ) w kategorii 14-15 lat – 75 kg. Brązowe medale w kumite obok Franka zdobyli również: Wojciech Lipecki 8-9 lat – 40 kg, Bartosz Langowski 8-9 lat +25 kg( 10-9 kyu) , Maksymilian Kamiński-Gliński 8-9 lat + 40 kg, Hanna Urbańska ( sekcja Sztum) 12-13 lat +50 kg, Ksawery Ściślak ( sekcja Sztum ) 14-15 lat +75 kg, juniorki Zofia Bukowska i Kinga Zawada w kategorii +60 kg, Katarzyna Glock ( sekcja Elbląg) w first step women oraz Szymon Mazurkiewicz ( sekcja Sztum ) seniorzy – 80 kg. Zawody sędziowali sensei Wojciech Kunicki, Lesław Wądołowski, Sylwia Mackiewicz i Marcin Kondra. Kierownikiem drużyny czuwającym nad startem reprezentacji był sensei Jacek Troch.
Serdeczne gratulacje i podziękowania dla wszystkich sensei przygotowujących młodzież do zawodów oraz dla bardzo licznego grona rodziców, którzy zjechali się do Ostródy i tak skutecznie dopingowali naszych zawodników.
Podsumowując wyniki turniejów : przede wszystkim Polish Open, Mazovia Cup i Kujawy Cup nominacje na Mistrzostwa Europy w maju zdobyli : Miłosz Wolak, Marcin Kondra, Zofia Bukowska, Kinga Zawada, Hanna Urbańska i Ksawery Ściślak.